Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda çarpık ayak ne tür sorunlara neden olur?

4,568
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda çarpık ayak ne tür sorunlara neden olur?

Çocuklarda çarpık ayak tedavi edilmezse çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Ayaklar bir ömrümüz boyunca ağırlığımızı çeken, vücudumuzun en ağır işçileridir. Dolayısıyla ayak normal şartlarda vücudumuzun tüm yükünü ayak tabanına dengeli bir şekilde dağıtabilen bir organdır. Çarpık ayakta ise ayağın yük dağılımı tamamen bozulmuştur ve tüm yük ayağın sadece dış kenarına aktarılmıştır. Bundan dolayı çarpık ayak nedeniyle çocuk topallar. Özellikle çocukluk, genç erişkinlik döneminde çocukta bu nedenle ciddi psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

Çarpık ayak, erken tedavi edildiği takdirde gayet güzel, başarılı sonuçlar alınmasına rağmen tedavi edilmediği zaman ileri dönemde çok daha komplike, çok daha ciddi ve zor ameliyatlara ihtiyaç duyulur. 

İleride yapılacak ameliyatlar birtakım kemik prosedürleri de gerektirir. Dolayısıyla çarpık ayak sorununun erken tedavi edilmesinin özellikle altı vurgulanmalıdır. 

Bebeklerde çarpık ayak sorununun tedavisi doğar doğmaz başlamalıdır. Bebek doğduğu zaman tedaviye başlandığında iyileşme oranı çok yüksektir. Aynı zamanda bu çocukların yaşla birlikte ayakkabı sorunları ortaya çıkar. Çocuklar istedikleri her ayakkabıyı giyemez.

Çarpık ayak sendromunun tedavi edilmemesi durumunda, ayaktaki yük dağılımı sorununa bağlı olarak ayakta nasırlar ortaya çıkar. Bu nasırları tedavi etmek de yük dağılımını düzeltilmedikçe mümkün değildir. Zira nasır tedavi edilse bile yük dağılımı sorunu anormal bir şekilde devam edeceği için yine aynı bölgede ağrılı nasırlar tekrar tekrar oluşur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat