Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda çarpık ayak ne anlama gelir?

30,483
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda çarpık ayak ne anlama gelir?

Çocuklarda görülen çarpık ayak hastalığı tıp literatüründe Pes Ekinovarus olarak adlandırılır. Çarpık ayak doğumsal bir hastalıktır. Tüm çocukların ayakları anne karnındayken çarpık ayak sendromundaki gibi bir pozisyondadır ve doğuma yaklaşırken ayaklar normal şeklini alır. Ancak herhangi bir sebeple bu düzelmenin gerçekleşmemesi sonucu çocuk, ayak tabanları birbirine bakacak şekilde eğri olarak doğar. 

Bu hastalığa temel olarak erkek çocuk hastalığı diyebiliriz çünkü olguların yaklaşık yüzde 80-85'i erkek çocuklardan oluşur. Türkiye'deki sıklığı yaklaşık 1000'de 2'dir. 

Çarpık ayak hastalığı için günümüzde net bir sebep sunulamamıştır. Çeşitli yayınlarda genetik ve çevresel faktörlerden bahsedilmektedir ancak literatürde henüz ispatlanmış bir neden bulunmamaktadır.

Hastalığın derecesi ayağın sertlik deceresine göre farklılık gösterir. Bunlardan esas grubu oluşturan hasta grubu idiopatik hasta grubudur. Deformite her neden kaynaklanırsa kaynaklansın, idiopatik grup dediğimiz sebebi belli olmayan çarpık ayak sendromu vakaları, çarpık ayak sendromu popülasyonunun yüzde 90'ını oluşturmaktadır. Bu grubun tedavisi de kısmen daha kolay olmaktadır. Ancak çarpık ayağın başka bir hastalık nedeniyle oluştuğu durumlarda, herhangi bir kas ya da omurga hastalığına bağlı olarak ikincil şekilde gelişen doğuştan çarpık ayak deformitelerinin tedavisinde geniş cerrahi girişimlere ihtiyaç olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat