Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda çarpık ayak ameliyatsız tedavi edilebilir mi?

2,386
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda çarpık ayak ameliyatsız tedavi edilebilir mi?

Çocuklarda ponseti yönteminin devreye girmesi ile beraber çarpık ayak hastalığının temel tedavisi aslında ameliyatsızdır. Bu, alçı tedavisini içerir ve 1'er hafta aralıklarla 5 ya da 6 alçı ile tedrici olarak ayağın düzeltilmesini içeren bir tedavi yöntemidir. Ancak bu tedavi yönteminin sonunda, aşil tenotomisi dediğimiz küçük, basit bir cerrahi müdahale gerekebilir. Burada aşil tenotomisi dediğimiz uygulamayı ameliyat olarak görmemek gerekir. Bu işlem anne babanın yanında, poliklinik koşullarında bile uygulanabilir. 

İdiopatik grup dediğimiz, çarpık ayak olgularının çok büyük bir kısmını oluşturan sebebi belli olmayan grupta çocuklarda çarpık ayağı ameliyatsız şekilde başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkünken, çarpık ayağın genellikle başka bir hastalık nedeniyle oluştuğu durumlarda, herhangi bir kas ya da omurga hastalığına bağlı olarak ikincil şekilde gelişen doğuştan çarpık ayak deformitelerinin tedavisinde geniş cerrahi girişimlere ihtiyaç olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat