Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda çarpık ayak ameliyatı nasıl yapılır?

8,430
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda çarpık ayak ameliyatı nasıl yapılır?

Temel olarak bebeklerde çarpık ayağın tedavisi ameliyatsızdır. Ameliyat, çarpık ayak tedavisinin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Yani, ponseti yönteminde çocuğa birer hafta aralıklarla 5 ya da 6 alçı uygulanır. Bu, çarpık ayağı düzeltme aşamasıdır ve ayak bu aşamada düzelir. Ayağın ekinus dediğimiz, sadece aşağı doğru olan kısmı düzeltilmeye çalışılmaz alçı ile. Arkadaki aşil tendonunun gergin olan kısmı alçılama tedavisinin sonunda küçük bir cerrahi müdahale ile kesilerek, ayağın tam düzelmesi sağlanır. 

Ameliyat aşaması dediğimiz aşil tenotomisi iki yolla yapılabilir. Birincisi poliklinik şartlarında, sadece lokal anestezi ile; ikincisi ameliyathane koşullarında, çocuğu sedasyon yöntemi ile hafif bir şekilde uyutarak, basitçe yapılabilir. Aşil tenotomisi 1-2 dakika süren bir işlemdir. Büyük bir cerrahi aşama değildir. Herhangi bir şekilde dikiş gerektirmez. 

Aşil tenotomisinin ameliyathanede mi poliklinik koşullarında mı yapılacağı tamamen hekimin tercihine bağlı olarak değişir. 

Son ameliyat işleminde sonra, çocuğa 3 haftalık bir alçı uygulanır. 3. alçı aşamasının sonunda ayak artık orteze hazır hale gelir. Çocuklarda çarpık ayak tedavisinin son aşaması ortezdir. Ortez tedavisi ile de tedavi tamamlanır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat