Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda böbrek hastalıklarının nedenleri nelerdir?

1,886
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda böbrek hastalıklarının nedenleri nelerdir?

Böbrek hastalıklarının nedenlerine baktığımızda, ilk sırada yer alan doğuştan anomalilerdir. Bebeğimiz böbrekle ilgili birtakım problemler ile doğabilir. Bunların başında çift toplayıcı sistem, doğuştan böbrek yolarında birtakım kapakların olması dolayısıyla çocuğun rahat işeyememesi, UP dediğimiz böbreğin tam çıkış noktasında ortaya çıkan darlık ve bu darlıktan dolayı böbreğin şişmesidir. Bunların dışında böbrek kisti çocuklarda en sık görülen böbrek hastalıklarındandır.


Bebeklik döneminde çocuk ürolojisini ilgilendiren böbrek tümörleri veya mesane tümörleriyle de karşılaşılabilir. Bunların dışında edinilmiş hastalıklar da vardır. Çocuklarda sonradan kazanılan hastalıklar arasında en sık görüleni idrar yolu taşlarıdır. 

Böbrek hastalıkları sorunlarının çoğunluğu doğuştan gelen ve anne karnında tanısı konabilen hastalıklardır. Bu anlamda çocuğun anne karnındayken ultrason kontrollerinde incelenmesi, bu durumlara karşı uyanık olunması tedavi sürecine erken girilmesi anlamında çok önemlidir. Özellikle ailede böbrek hastalığına karşı bir yatkınlık varsa, bu çocuklar daha da dikkatle takip edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat