Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda beslenme ve sağlıklı gelişim arasında nasıl bir ilişki var?

585
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda beslenme ve sağlıklı gelişim arasında nasıl bir ilişki var?

İlk 1 ay içinde bebekler hızlı büyürler. Yeni doğan ağırlığının iki katına 5 aylık bir bebek çıkmıştır. 1 yaşında bir bebek yeni doğanın üç katı ağırlığındadır. Bebekler 6 ayda 600gr, ikinci 6 ayda 500gr kilo alır. Ancak bu hızla büyümeye devam etmiş olsaydı insan kendi ağırlığının 3-4 katına her sene çıkmış olsaydı, büyük boylara neden olurdu. Bu nedenle büyüme 1 yaşından sonra düşer ve çocuk 1-  2 yaş arasında daha yavaş büyüyerek, 2 yaşında 12, 13 kiloya ve 84-85cm uzunluğuna ulaşabilir. Bu arada anneler "çocuğum büyümüyor mu, boyu yeterince uzamadı mı, kilo alamıyor mu" diye telaşa kapılırlar. Halbuki ilk 1 yaş içindeki büyüme hızı artık yavaşlamıştır. Bundan sonra normal çocuk büyüme hızına geçilmiştir.

Türk çocuk büyüme standartlarına göre grafikler vardır. Kız ve erkek çocuklarının olması gereken boyları ve kiloları belirlenmiştir. Bunların içerisinde ortalama değerler ve ortalamanın altındaki, %25 üstündeki %75 %90 üstündeki işaretlidir. Çocuğunuzun her ay veya yaşına göre her 6 ayda bir boyu ve kilosu ölçülerek hangi standart eğriye uygun gittiği doktor tarafından izlenir. 

Eğer çocuğunuz ortalama eğrinin üzerinde gittiyse iyidir. Ancak ailenin boyu kısa ise çocuğunuz %25 eğrisinin üzerinden gidiyorsa hekim tarafından normal kabul edilecektir. Ancak %25 eğrisinde giderken birden bire düşerse ve %10 %3 eğrisi doğrultusunda yer almaya başlarsa bunun neden olduğu araştırılmalıdır. Dolayısıyla çocuklarda standart büyümenin neresinde olduğu başından tespit edilir. Her yıl o eğrinin üzerinde olup olmadığını takip edilmelidir. O standardın altında düştüğü zaman başka bir hastalık var mı diye araştırılmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat