Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda bayılma zamanla geçer mi?

1,891
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda bayılma zamanla geçer mi?

Bayılma nedenine bağlı olarak, özellikle olgunlaşma problemine bağlı bayılma nedenleri varsa, hakikaten çocuktaki bayılma sorununun zamanla düzeldiğini görüyoruz. Örneğin katılma nöbetleri 3 - 4 yaştan itibaren görülmüyor. Çünkü çocuktaki sinir sisteminin refleks mekanizmalarının olgunlaşması ile birlikte, artık ağlama solunum durması, kalpten beyne giden kanın azalma nedenini ortadan kaldırıyor.

Uzun süre oturmadan sonra ani ayağa kalkma sonucu bayılma senkoplar, ağrı duyarlılığı, ağrı ya da psikolojik bir olay ile karşılaşıldığında görülen bayılmayı ergenlerde ve genç erişkinlerde görüyoruz ancak bu dönemden sonra, refleks mekanizmalarının olgunlaşması ile birlikte bu tür bayılmalar kayboluyor. Ancak altta bir organik neden varsa, doğrudan bir kalp hastalığı, kalp ritmi bozukluğu veya epilepsi gibi nörolojik sorunlarda tabii ki bu olay düzelmez ve yaşam boyu devam eder. 

Özetlemek gerekirse, bayılmaların zamanla geçip geçmeyeceği, bayılmanın altında yatan nedene bağlı olarak değişir. Eğer bayılmalar katılma nöbeti gibi ya da ergenlikte gördüğümüz bayılma nöbetleri gibi refleks olgunlaşma ile ilgili problemler ise tabii ki bunlar genç erişkinlikten sonra görülmüyorlar. Ancak altta yatan bir kalp ya da kalp ritim problemi veya epilepsi gibi bir nörolojik sorun varsa, bunlar tedavi edilmezse bayılmalar devam edecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat