Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda bağımlı kişilik gelişmemesi için neler yapmak gerekir?

1,968
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda bağımlı kişilik gelişmemesi için neler yapmak gerekir?

Çocuklarda bağımlı kişilik gelişmemesi için alacağımız önlemleri çocuğun doğumundan, hatta doğum öncesi dönemden itibaren kendi davranışlarımızda, kendi duygularımızda bazı düzenlemeler yaparak önüne geçmemiz mümkündür. Çocuk doğduğundan itibaren çocuğu kendine ait bir ortamda yatırmaya başlayarak, daha doğru çocuğun yaşına göre gelişimsel özelliklerini; hangi yaşta neyi başarabileceğini, neyi becerebileceğini bilerek, yaşına göre becerilerini geliştirmesi için çocuğa fırsat vererek bağımlı kişilik bozukluğuna karşı önlem alınabilir. 

Çocuğun sağlıklı bir kişilik sahibi olması için çocuğun yaşına göre sokağa, parka çıkarılması, yakın aile dostlarının birlikte ziyaret edilmesi, eve yakın çevrenin mümkün olduğunca sık bir şekilde girip çıkması, çocuğun yaklaşık 18 aydan itibaren bir oyun grubu olmak üzere bir okul öncesi eğitimden geçmesi önemlidir. 

Çocuklarda kişilik özelliklerinin 0 - 6 yaş arasında yüzde 70 - 80 oranında oluştuğunu bilgisinden hareketle bu önlemlerin de okul öncesi dönemde alınması, çocuğun 6 - 7 yaşından sonra gerçekten kazandığı o kişilik ile devam etmemesi için çok önemli bir yaş dilimidir. Çünkü ergenlik dönemine gelen veya ergenlik dönemi sonrası yetişkinliğe geçen bireylerde artık bağımlı kişiliği yerleştiğinden, bazı davranış biçimleri kemikleştiğinden dolayı değiştirmek çok güçtür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat