Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda ayakkabı nedeniyle ne tür sağlık sorunları görülebilir?

5,973
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda ayakkabı nedeniyle ne tür sağlık sorunları görülebilir?

Ayaklar, vücudumuzun ağır işçileridir ve yaşamımız boyunca vücudumuzun tüm yükünü çekerler. Temel olarak primer ayakkabıdan kaynaklanan bir sorun meydana getirmek, erişkin dönemde pek mümkün değilken, bu durum çocukluk döneminde farklıdır ve yanlış ayakkabı seçimi çocuklarda ayak ve basma sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle çocukluk döneminde ayakkabı seçimi çok önemlidir.

İnsanlık tarihine bakıldığı zaman ayak sorunlarının genellikle ayakkabı kullanılmaya başlandıktan sonra ortaya çıktığı görülmüştür. Ayakkabı kullanmayan toplumlarda genellikle ayak sorunları görülmemektedir.

Ayaklarımız, normal şartlarda sacayağı şeklinde, yük dağılımını dengeli bir şekilde yapan organımızdır. Bu yük dağılımı bozulduğu zaman ciddi sağlık sorunları oluşur. Bunların başında nasırlaşma gelir. Nasır, vücudun kendini koruma mekanizmasıdır. Anormal yükün bindiği yerde meydana gelir ve o yük dağılımı dengelenmediği sürece nasırı başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkün değildir.

Ayaklarda, ayakkabı seçiminin yanlışlığı nedeniyle ayakkabı vurmalarına bağlı yaralar meydana gelebilir. Bu da tamamen ayağın kendi içerisinden kaynaklanan deformiteler sonucu oluşur. 

Özellikle erken çocukluk döneminde çabuk yorulma, yürümek istememe, sportif faaliyetlerde başarısız olma gibi sorunlar, ayaklarda dengeli yük dağılımı olmamasından kaynaklanabilir. 

Çocuk çabuk yoruluyor, yürümek istemiyor, sportif faaliyetlerde başarısızlık gösteriyorsa, bunun nedeni yanlış ayakkabı seçimi ve yükün ayaklarda dengesiz dağılmasından olabilir.

Ayaktaki yük dağılımının çocukluk döneminde dengesiz olması, uzun vadede, erişkin dönemde kireçlenme gibi sorunlara yol açabilir. Bu da ağrılı ayak sorunlarını meydana getirmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat