Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda ateş neden olur?

139,485
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda ateş neden olur?

Çocuklarda ateşte altta yatan birçok etken vardır. Ateş kendi başına bir hastalık değil. Yani benim çocuğumda ateş hastalığı var denemez. Ateş birçok hastalığın ortak bulgusudur. En sık ateşe neden olan hastalık da enfeksiyonlardır.

Enfeksiyon bulgusu ateştir. Ya da bir çocukta ateş varsa bu büyük bir ihtimalle enfeksiyondur. Enfeksiyon dışında da bazı romatizmal hastalıklarda, kollejen doku hastalıklarda, tümörel hastalıklarda da ateş olabiliyor çocuklarda. Ama bunlar tabi çok nadir etkenlerdir.

En sık ateş yapan enfeksiyonlar viral enfeksiyonlar

Ateşin çıkmasına en sık etken enfeksiyonlar olur. Enfeksiyonlarda da en sık ateş yapan enfeksiyonlar genelde antibiyotik gerektirmeyen viral enfeksiyonlar.

Grip, nezle gibi virüsün yaptığı enfeksiyonlar, altıncı hastalık gibi, bağırsak enfeksiyonu gibi enfeksiyonlar sırasında ateş çıkabiliyor. Bakteriyel enfeksiyonlardan da zatürre, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu genelde ateşle karşımıza geliyor.

Ateşi biz ölçmeden anne nasıl fark edebiliyor? Çocuğun sıcak geldiğini veya aktivitesinin azaldığını gördüğü zaman eliyle dokunduğu zaman sıcak geldiğini hissettiğinde ölçerek anlayabiliyor.

Genelde ateş çıktığı zaman eller, ayaklar soğuk olur. Elleri ayakları soğumuştur, vücut ısısı artmıştır. O şekilde anladığında zaten ateşini ölçtüğü zaman onun tam derecesini saptayabiliyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat