Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda ateş hangi hastalıkların göstergesi olabilir?

111,309
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda ateş hangi hastalıkların göstergesi olabilir?

Sıcak çarpması da ateş yapar. Ortam sıcaklığı çok fazlaysa ateş yapar, çok giyimden dolayı ateş olur, banyo sonrası ateşi çıkabilir. Bu etkenlerden hiçbiri yoksa bir çocuğun ateşi 39 dereceyse bu mutlaka bir hastalığın belirtisidir. Yani bize enfeksiyon hastalığının en önemli göstergesi ateştir.

Bir çocuk yılda 8 kez enfeksiyon geçirebilir

5 yaşına kadar normal bir çocuk yılda 5 - 8 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmektedir. Yani normal bir çocuk 5 yaşına kadar yılda en az 5 kez, 8 kez ateşlenebilir demektir. Yani her seferinde bir enfeksiyonun belirtisi.

Çocuklarda en sık karşılaştığımız enfeksiyonlar; basit viral üst solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı ya da zatürre olabilir, tabi diğer bulgulara da tabi bunlar da eşlik eder. İşte kemikte bir enfeksiyon olabilir, mikrop kana karışmış olabilir.

Enfeksiyonların ortak bulgusu ateş

Birçok enfeksiyonun ortak bulgusu ateş. Enfeksiyon dışında ateş yapabilecek kolajen doku hastalığı, romatizmal hastalıklar da olabilir ama tabi bunlara hep uzmanı gördükten sonra karar verilir.

İlk planda ateş varsa eşittir bu çocukta bir enfeksiyon vardır. Ama ateş eşittir bu çocuğa antibiyotik vereceğiz anlamına gelmez. Çünkü enfeksiyonu yapan etkene göre antibiyotiğini belirleriz ya da antibiyotiğe ihtiyaç kalmaz.

Ateş yükselmelerinin % 80'i viral enfeksiyon olduğu için çocuklar bunu antibiyotiksiz atlatabilir. Bazı çocuklarda enfeksiyona yanıt çok daha fazla olur ve ısrarlı ateş yapabilir; bazı çocuklarda da daha az yanıt verebilir.

Ateşle birlikte iştahsızlık olabilir

Enfeksiyonun en önemli bulgusu ateş, tabi bunun dışında iştahsızlık olabilir veya orta kulak iltihabı varsa aşırı bir huysuzluk olabilir. Viral bir üst solunum yolu enfeksiyonuysa burun akıntısı, hapşırık eşlik ediyor olabilir.

Çocukta sürekli kusma, dalgınlık eşlik ediyor olabilir o zaman menenjit düşünürüz veya çocuğun ateşi var, dalgınlığı var, vücudunda mor mor lekeler oluşmuş diyelim; bu meningokoksemi dediğimiz menenjit tiplerinden biri olabilir.

Çocukta ateşle birlikte ishal varsa bağırsak enfeksiyonu olabilir. Yani sonuçta ateş enfeksiyonun belirtisi. Ama diğer bulgularla biz odağı saptamaya çalışıyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat