Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda anüsten kan gelmesi durumunda doktora gitmek gerekir mi?

24
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda anüsten kan gelmesi durumunda doktora gitmek gerekir mi?

Çocuklarda anüsten kan gelmesi, iki şekilde karşımıza çıkabilir. Makatı silerken kağıda bulaşma veya tuvalete kan boşalması şeklinde olabilir. Makatı silerken kağıda bulaşma şeklinde görülen kan, çoğu kez kabızlıkla birliktedir ve bu durumda ailelerin aslında doktora başvurmasına gerek yoktur. Çocukta kakayı yumuşatacak beslenme şekli ve tedavi yaklaşımlarının uygulanması, bağırsakları yumuşatıcı basit ilaçların kullanılması yeterlidir. Bundan sonra kanama geçiyorsa, doktora başvurmaya gerek yoktur. Ancak bunlar yapılmasına rağmen kanama devam ediyorsa, bu durumda doktora başvurmak gerekir.

Eğer kağıda bulaşma şeklinde değil de, makattan tuvalete bol miktarda akma şeklinde kan görülüyorsa, büyük olasılıkla bunun nedeni kabızlıktan ziyade, bağırsakta oluşan polip, iltihabı bağırsak hastalığı veya enfeksiyonlardır. Bunların doktor tarafından tanısının konulması ve tedavi edilmesi gerekir. Tuvalete bol miktarda kanın akması şeklinde olan durumlarda veya kaka ile karışık bol miktarda kanın gelmesi gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Doktora durumu anlatırken asla gerçekte olduğundan abartılı anlatmamak gerekir. Çünkü, tam ve doğru anlatım çocuğu birçok gereksiz işlemden korur. Hekim olaya tanık olmadığı için ailenin vereceği bilgiye göre karar verecektir. Eğer olduğundan abartılı anlatılırsa, çocuğa gereksiz yere endoskopi, kolonoskopi gibi işlemlere kadar detaylı tetkikler yapılmak zorunda kalınır. Ancak sonucunda çok basit bir şekilde çözülebilecek tanıya varılabilir. Bu nedenle durumun olduğu şekli ile anlatılması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat