Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda anafilaksi nedir?

1,727
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda anafilaksi nedir?

Anafilaksi vücudun bir ilaca, bir besine, böcek sokmasına veya lateks gibi bir maddeye karşı gösterdiği aşırı reaksiyon tipidir. Aslında bir alerjik reaksiyondur. Ancak burada alerjik reaksiyonun boyutu çok şiddetlidir. 

Çocuklarda anafilaksi belirtileri

Anafilakside ilk önce hafif bir hapşırma, ağız çevresinde uyuşma gibi belirtiler görülür. Hızlı bir şekilde yaygın kaşıntı, vücutta kızarıklık, kabartılar; soluyamama, soluğun daralması ve yutamama hissi; dudaklarda, kulaklarda, burunda şişme ve kişinin kendini birden çok kötü hissetmesi, karında kramplar, soğuk terleme belirtileri başlayabilir. 

Anafilaksiye hemen müdahale yapılmazsa hızlı bir şekilde hipotansiyon (tansiyon düşmesi) gerçekleşir. Tansiyon düşmesi sırasında da gereken müdahalaler yapılmazsa vücudun tüm damar sistemi kendini birden bırakabilir. Buna da vasküler kollaps denir. Vasküler kollaps sonunda anafilaktik şok adı verilen, çoğunlukla ölümle sonuçlanan durum meydana gelir. 

Anafilaksi, vücudun bir maddeye karşı geliştirdiği hızlı bir reaksiyondur. En fazla ilaçlarla ve besinlerle ortaya çıkar. Belirtilerin ortaya çıkışı çok hızlıysa, anafilaktik reaksiyon da çok şiddetlidir. Belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkıyorsa anafilaktik reaksiyon biraz daha yumuşak geçebilir. Fakat ne olursa olsun, anafilaksinin ölümcül bir reaksiyon olduğu bilinmeli, hastanın anafilakside olduğu düşünülüyorsa, en kısa zamanda bir acil servise yetiştirilmelidir

Eğer daha önceden bu tip bir reaksiyon geliştirmiş bir çocuk ise, muhtemelen yanında bir acil çantası vardır ve bu acil çantasındaki adrenalin, hastane yolunda bile çocuğa hemen uygulanmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat