Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda alt ıslatmanın fizyolojik nedeni olabilir mi?

20,131
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda alt ıslatmanın fizyolojik nedeni olabilir mi?

Çocuklarda alt ıslatmanın fizyolojik nedenleri elbette ki olabilir. Eğer ki çocuk yaşının uygun olmasına ve ekstra bütün uğraşlara rağmen bir türlü tuvalet alışkanlığını edinemiyorsa evet o zaman ilk etapta fizyolojik bir etkenin varlığını düşünmek daha mantıklı olacaktır.

Bunlarda özellikle mesanenin genişliği, küçük olması, hacmi gibi bazı durumlar söz konusudur. Ya da hormonal etkenler ya da ailesel faktörler söz konusu olabilir. Bunun dışında şeker hastalığı, böbrek yetmezliği gibi durumlarda da çocukta alt ıslatma görülebilir.

Çok ciddi bir fizyolojik muayeneden geçtikten sonra doktorun yönlendirmesi dahilinde, bu uzman yardımı da alarak sonuca ulaşılacaktır. 


Eğer çocuk bütün uğraşlara rağmen bir türlü bunu beceremiyorsa ve sık sık altına kaçırmaya devam ediyorsa, tuvalette yapamıyorsa demek ki sfikter kaslarında ya da mesanede bir problem vardır diye düşünülmeli ve bir fizyoloğa gidilip çocuğun fiziksel bir muayeneden geçmesi gerekmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat