Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklara saat nasıl öğretilir?

13,171
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklara saat nasıl öğretilir?

Çocuklara saat öğretirken mutlaka görsel ifadelerden yararlanılmalı, saatler, saat karşısında anlatılmalı. Zaten soyut olan bir zaman kavramı üzerinden çocuğa bir şeyler öğretmeye çalışırken, bunu olabildiğince somutlaştırmaya çalışmamız gerekir. Ailemiz saati eline alıp ilk önce saatin üzerindeki rakamların neyi gösterdiğini anlatmalı. Ki çocuk çok küçük ise rakamların da ne ifade ettiğini bilmiyor olabilir. Örneğin çocuğun uyku vakti dokuz buçuk ise, uyku vakti geldiğinde akrep için küçük olan 9'a geldi, büyük olan ise 6'nın üzerine geldi; saat akşam 09:30 oluyor, bu da senin uyku vaktinin geldiğini gösteriyor şeklinde gösterek saatler öğretilmeye başlanabilir. 

Ona bir kum saati hediye edilebilir. Kum saati hem çocuğun dikkatini çekecek, hem de zaman dilimini anlamasını kolaylaştıracaktır. Çünkü belli iki olay arasındaki zamanın saat dilimi olarak gösterildiğini biliyoruz. Bunu çocuğumuza aktarmak için onun bildiği objeler, kavramlar üzerinden anlatmamız çocuğumuzun saat dilimini anlamasını sağlayacaktır. Örnek olarak sabah saat dilimini anlatırken kahvaltı yapılan zaman olduğunun söylenmesi çocuğun saat dilimini çok daha kolay anlamasını sağlayabilir. Bunun dışında akşam saat diliminden bahsederken, yemek yenen, uyunan ya da havanın karardığı zaman dilimi olarak anlatılması çocuğumuz bu zaman dilimini çok daha iyi bir şekilde kavrayacaktır, kafasında canlandırması daha kolay olacaktır.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat