Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklara para kavramı nasıl öğretilmeli?

676
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklara para kavramı nasıl öğretilmeli?

Çocuklara para kavramı 2 yaşından itibaren öğretilebilir. Bu öğretme şöyle bir öğretme olmalıdır, çocuk anne babasıyla markete gittiğinde parayı çocuk kendisi vermelidir. Çocuk onun ne kadar ücret olduğunu bilmez ama çocuk orada ben marketten bir şey alıyorsam karşılığında para veriyorum düşüncesini öğrenmelidir. Çünkü çocuklar markette, bakkalda "giriyorum, istediğimi alıyorum ve çıkıyorum" zannederler. Bu nedenle çocuğun alınan şeyin parayla bağlantılı olduğunu anlayabilmesi için bu ilişkiye girmek gerekir.

2 yaşından itibaren çocuğun kasası ayrılmalı, onun eline biraz para verilmeli, aldığı şeylerin parasını vermesi sağlanmalıdır. Özellikle anne babalar bunu yaparsa "param yok "dediğinde çocuk ne denildiğini anlar. Anne babalar bu ilişkiyi es geçip, "param yok" dediğinde çocuk neyin yok olduğunu idrak edemez. Bu nedenle 2 yaşından itibaren çocuk parayla tanıştırılabilir. 

5 yaşına geldiğinde çocuk artık bu 1 lira, bu küçük lira, bu kağıt para diyerek ayrım yapmaya başlar. Kağıt paranın daha büyük, bozuk paranın daha az olduğu çocuğa öğretilebilir. 5-6 yaşından itibaren çocuğunuza paranın rakamsal değerini öğretmeye başlayabilirsiniz. 

Parayla ilgili öğretim 2 yaşında başlar, bu paranın varlığını öğretmektir. 5-6 yaşında paranın kağıt olduğunu, bozuk olduğunu öğrenmeye başlar. Özellikle 7 yaşına kadar çocuk mutlaka "ben bir şeyler alıyorsam karşılığında para veriyorum" düşüncesini öğrenmelidir. Bu çocuğun bitmek, tükenmek bilmeyen isteklerini önlemede çok yardımcı olur. Param yok denildiğinde neyin yok olduğunu anlayabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat