Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklara oyuncak silah almanın zararları var mı?

4,267
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklara oyuncak silah almanın zararları var mı?

Çocukların okul öncesi döneminde her şeyi somut olarak algıladıkları bir dönemden geçer. Çocukların özellikle bu dönemde kullandıkları oyuncakları, seyrettikleri filmleri ve karşılaştıkları olayları model alma ve taklit etme özelliği vardır. 

Çocuklar oyuncakları çoğu kez gerçek yaşamdan ayırt edemez. Bu sebeple çocuğa alınan oyuncak bir tabancayı, çocuk gerçek sanabilir ve onun olumsuz bütün etkilerini üzerinde taşımaya başlayabilir. Oyuncak tabanca veya silah gibi oyuncaklar, okul öncesi dönemde çocukların öfkelerini boşaltmalarına yardımcı olmak için ebeveyn gözetiminde kullandırılabilir.

Okul öncesi dönemde bir çocuk özellikle içinde şiddet içeren figürler bulunan çizgi filmler izliyorsa, evinde sürekli olarak şiddeti gözlemliyorsa; çocuğa yaratıcılığı köreltici tek tip oyuncaklar alınıyorsa, kavga edip dövüşmeyi destekleyici ve özendirici oyuncaklar veriliyorsa bu çocuğun olumsuz davranışlar sergilediği görülebilir.

Kendisine oyuncak silah ya da tabanca alınan bir çocuk, öğrendiği olumsuz davranışları oyun arkadaşları üzerinde de uygular. Bu da çocuğun şiddet eşliğinde büyümesine sebep olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat