Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklara hangi dönemden itibaren oyuncak alınabilir?

2,100
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklara hangi dönemden itibaren oyuncak alınabilir?

Çocuklar için oyuncak seçimi doğum öncesi dönemde gerçekleşir. Anne karnında gelişimine devam eden bebekler, 3. veya 4. aydan itibaren dışarıdan gelen sesleri duymaya, dışsal olayları algılamaya ve annesinin hissettiklerini hissetmeye başlar.

Oyuncaklar ise sadece bebeği oyalayan ya da hoşça vakit geçirmesine olanak sağlayan materyaller olarak düşünülmemelidir. Oyuncak, bebek henüz anne karnındayken onun zihinsel gelişimine yardımcı olabilecek, onu sosyal ve psikolojik açıdan uyaracak her türlü materyal olmalıdır.

Doğuma yakın bir süre önce; çocuğa dışarıdan ses veren, uyaran veya annenin sesli okuyabileceği hikayeler veya kitaplar doğum öncesi oyuncakları arasında sayılabilir.

Bebeğin doğumundan itibaren yatağının çevresine hareketli objeler asmak faydalı olabilir. Ses çıkaran, hareket eden, bebeğin ilgisini çekebilecek her türlü çan ve çıngıraklar bebek için faydalıdır. 

0-2 yaş aralığı çocuğun zihinsel gelişiminin en hızlı gerçekleştiği zamandır. Bu dönemde bebeğe masal okumak, üç boyutlu veya hareketli kitaplar okumak, çocuğa değişik renkte objeleri göstermek ve bu objeler hakkında çocukla konuşmak çocuğun zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat