Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklar ne zaman Kuran öğrenmeye başlayabilir?

1,226
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklar ne zaman Kuran öğrenmeye başlayabilir?

Çocuklarda öğrenme yaşı bilişsel gelişimi ile alakalıdır. Her şeyi her an öğretemezsiniz. Bazı şeylerin öğrenme yaşı; soyut işlem, somut işlem yaşları farklı olduğu için farklıdır. Örneğin çocuğun 0 - 3 yaş arasında öğreneceği farklı, 3 - 7 yaş arasında öğreneceği şeyler farklı, 7 - 12 veya 7 - 13 yaşları arasında öğreneceği şeyler farklıdır. 

Çocuğun Kuran-ı Kerim'i yüzünden okumayı öğrenmesi son derece kolaydır. Bu, büyükler için de çok kolay bir şeydir. Kuran-ı Kerim'de yani Arapçada 28 - 29 harf vardır ve 29 vesikalık fotoğrafı tanıyan bir kişinin 29 harfi tanıması da kolaydır. Çocuklar 3 veya 4 yaşından sonra  herhangi bir vakitte Kuran-ı Kerim'i öğrenebilir. Ancak burada Kuran-ı öğrenip öğrenemiyor olması burada önemli değildir. Kuran-ı öğretirken nasıl öğrettiğinize dikkat etmeniz gerekir. Yoksa 4 yaşında bir çocuğun Kuran öğrenmesi gayet güzel bir şeydir, hiçbir mahsuru yoktur. Tehlike, "bunu şu kadar sürede öğrenmezsen..." diyorsanız vardır. Konu Kuran öğrenmiş çocuğunuzun olması değil, o çocuğun sizin çocuğunuz olmasından dolayı çevrenize karşı koltuğunuzun altına karpuzla dolaşmanız, böbürlenmenizdir. Bu hem dinen samimiyetsiz olduğu için sevap getirmeyebilir, hem de çocuğa uyguladığınız bir baskı veya antipatik herhangi bir küçücük durum bile çocukta travma yaratabileceği için ileri dönemlerinde onun dini duygu ve düşüncesine zarar vereceğinden burada mahsurlar olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat