Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklar kışın da dondurma tüketebilir mi?

89,755
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklar kışın da dondurma tüketebilir mi?

Dondurma çocukların çok sevdiği ve annelerin 4 mevsim tercih edilebileceği bir atıştırmalıktır. Türkiye dondurma tüketiminde sezonsallığın en fazla olduğu ülkelerden biridir. Bunun nedeni ise kışın dondurma yemenin boğaz ağrısına yol açtığı yanılgısıdır. İnanılanın aksine soğuk sıvı ya da yiyecek tüketimi ile boğaz ağrısı arasında kanıtlanmış bilimsel bir ilişki mevcut değildir.

Kişi başı dondurma tüketimi İsveç, Kanada, Finlandiya, Norveç gibi soğuk ülkelerde Türkiye'nin yaklaşık 3 katıdır ve yaz-kış devam etmektedir. Örneğin kişi başı dondurma tüketimi Türkiye'de 3,5 lt iken, en çok kar ve soğuk havaya maruz kalan ülkelerden biri olan Finlandiya'da tam 9 litredir.  

Dondurma tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; hijyenik koşullarda üretildiğinden emin olmaktır. Çünkü süt ürünleri çabuk bozulan ve yararlarını hızla yitiren gıdalardır. Bu nedenle hijyenik olmayan koşullarda üretilen veya uygun olmayan şartlarda saklanan dondurmalarda zararlı bakteriler üreyebildiğinden her mevsim sağlığı tehdit edecek risk oluşturabilir. Hijyenik şartlarda üretilen ve uygun koşullarda soğuk zinciri kırılmadan saklanan güvenilir markalı ve paketli dondurmalar ise bu anlamda çok güvenilirdir.

Bağımsız bir araştırma firmasının yaptığı araştırmaya göre bu alanda uzman olan KBB hekimlerinin yüzde 81'i de dondurmanın boğaz ağrıtmadığını düşündüğünü ve 4 - 13 yaş grubu çocuklara kışın da dondurma tüketimini önerdiği belirtilmektedir.

Siz de çocuklarınızı dondurma lezzetinden mahrum bırakmadan, yaz kış gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat