Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklar kaç yaşında ergenliğe girer?

14,444
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklar kaç yaşında ergenliğe girer?

Ergenlik bir süreçtir ve yaklaşık 2-2,5 yıl kadar sürer. Ergenliğin başlama yaşı olarak ortalama yaşlar vardır. Bir de bunların üst ve alt sınırları vardır. Kız çocuklarında 8 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması anormaldir. 


13 yaşından sonra başlamaması ise geç kabul edilir. Erkek çocuklarında 9 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması anormaldir. 14 yaşından sonra başlamaması ise geç kabul edilir. Kız ve erkek arasında birer yıl fark vardır. 

Kızlarda ergenliğin ilk belirtisinin başlamasını 10 yaş civarında kabul etmek gerekir. Erkeklerde de ortalama 2 yıl sonra başlaması normal kabul edilir. Çocuklarda ergenliğe başlama yaşı değişebilir. Bu nedenle çocuğun genetik ve fiziksel özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. 

Ergenlik sağlık göstergesidir. Bu süreçte üreme fonksiyonu kazanılır. Sağlıklı insan üreyebilir. Ergenlik açısından geç kalmış olan, geç ergenlik söz konusu olan bireyde öncelikle bir sağlık sorunu var mı bakılmalıdır. Enfeksiyon ya da sistemik bir hastalık ergenliğin gecikmesine yol açar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat