Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuk parmak emiyorsa nasıl çözümler denenebilir?

26,048
kez izlendi
Puan: 3.70 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuk parmak emiyorsa nasıl çözümler denenebilir?

Anneden ayrışmada bir güvensizlik olduğu için, anneyle beraber ilişkisinde bir güven ortamı yaratmak lazım. Bunu sağlamak için de annenin sürekli takdir etmesi, çocukla daha fazla ilgilenmesi, belki de hiçbir şekilde çocuğu eleştirmemesi gerekiyor.

Çocuğunuzu eleştirmeyin

Annenin parmak emme davranışından ötürü çocuğu azarlayıp, aşağılamaması gerekiyor. Yoksa tam tersine o güvensiz ortamda daha kötü etkilenecek ve hiçbir zaman aralarındaki güvenli bağlanma gerçekleşemeyecek, çocuk bu davranışı devam ettirecek, belki ileride daha kötü davranışlara yol açacak.

Öncelikle çok basit ve yalın bir dille yaşının gereği olarak bu davranışı yapmaması gerektiği açıklanmalı. Eğer çocuk anaokulundaysa bunu gösterme şansımız da var. Kendi yaşıtlarının bunu yapmadığını görebilir. Bu daha kolay bir yoldur.

Arkadaşlarını örnek alabilir

Çocuğa doğrudan anlatmak yerine göstermek daha etkili olacaktır. Çocuğun en azından kendisinin de bunu sorgulamasına sebep olacaktır. Yaptığı davranışın aslında kendi yaşına uymadığını da görecektir.

Bir de burada anneye çok önemli bir pay düşüyor. Annenin bu davranışın çok üstüne gitmesi, bunun üzerine çok titizlenmesi de çocukta negatif bir ilgi çekeceği için burada anneni bu şekilde davranmaması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat