Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuk odası dekorasyonunda hangi renkleri kullanabiliriz?

1,442
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuk odası dekorasyonunda hangi renkleri kullanabiliriz?

Çocuk odalarını dekore ederken özellikle dikkat etmemiz gereken çok fazla alan vardır. Renkler konusunda 0-3 ve 0-6 yaş arası veya 0-6 ve 6-13 yaş arası çocukların odasında kullandığınız her renk, çocuğun psikolojik, kişisel ve bedensel gelişimini etkiler. Bu nedenle çocuk odalarında kullanacağınız renklerin psikolojik olarak dillerini bilerek dekorasyon yapılması çok önemlidir. 

Örneğin bembeyaz bir oda görme yetileri yeni gelişen bir bebeğin tamamen bu yetisini kaybetmesine neden olur. Çünkü çok beyaz dekore edilen bir alan ışık yansımasını tamamen içeri alır, yeni doğan bebeğin görme yetisinin gelişmesinde olumsuz sonuçlar doğurur. 

Çocuk odalarında kullanılan kırmızı gibi renkler çocuğun çok aktif, huzursuz olmasına neden olur, uyku kalitesini bozar. 

Çocuk odalarında kaçınılması gereken bir diğer renk ise mor renktir. Çünkü mor rengin insan üzerine depresif etkileri vardır. Çocuklar üzerinde de negatif etki yaratır. 

Çocuk odasında mutlaka canlı, aktif, kırmızılar, morlar, turuncular kullanmak istiyorsanız, bunları sadece oyuncaklarında, aksesuarlarında veya aydınlatmada, örneğin aplik başlarında kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak çocuk ve bebek odalarında çok yoğun ve canlı renkler kullanılmamalıdır. Pastel, soft, natürel renkler çocuk odaları için uygundur. 

Bebek ve çocuk odalarında, tek bir renkle dekore edilen odalar, örneğin özellikle kız çocukları için çok sık düşülen hatalardan biri, tamamen pembe yapılan odalar çocuklar için sakıncalıdır. Pembe kullanılmak isteniyorsa, bu renkte yapılan bir odaya kremler, ekrular, açık vizonlar, griler eklenebilir. Veya odasını kombine ederken mobilyalarını krem rengi seçip, perdelerini pembe seçebilir, halısını ekru renk ile tamamlayabilirsiniz. Yani odalarda, özellikle çocuk odalarında temel öğelerin pastel tonlarda kombine edilmesi, canlı veya çocuğun cinsiyetine bağlı olan renklerin aksesuarlarda kullanılması çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat