Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuk kitabı seçerken çocuğumuzun fikrini almayı mıyız?

272
kez izlendi
Puan: 2.52 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuk kitabı seçerken çocuğumuzun fikrini almayı mıyız?

Çocuklar kendilerinin insan yerine konmasını isterler. Yani yetişkinler olarak bir kitap almayı düşündüğünüzde kitapçıya gidiyor ya da gazetede herhangi bir dergide dikkatimizi çeken bir kitabı edinmek istersiniz. Yani bireysel bir tercihle hareket edersiniz. 

Çocuk da kitap seçiminde aynı hakkı kullanmak ister. Onun da eğilimleri vardır, onun da kendi yaşına göre sevdiği ve sevmediği konular ya da temalar vardır. O da kendi seçimini yapmak ister. Oysa büyükler olarak, kitapçılarda ya da okullarda çok şahit oluyorum, çocuğun almak istediği bir kitabı ailesi evde onlardan çok var önce onları oku diyerek almazlar. Aslında burada kendinizi çocuğunuzun karşısında çok komik bir noktaya getirirsiniz. 

Aynı şeyi başka şeylerde de yapabilirsiniz. Çocuk öğretmenine ona önerdiği kitabı okumak istemediğini bildiriyor. Öğretmeni ise hayrı bunu okumak zorundasın diyor. Oysa edebiyat okumanın zorunluluklarla hiçbir ilişkisi yoktur. Hiç kimse, kimseye sevmediği veya zorlanmadığı hiçbir edebiyat eserini zorla okutamaz. Çocukların da bu hakkı vardır. Yetişkinler bu hakkı onlara nedense uygun görmezler. Oysa çocuklar da istedikleri anda istedikleri kitabı okuyabilirler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat