Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuk felci aşısı ne zaman yapılmalı?

3,051
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuk felci aşısı ne zaman yapılmalı?

Çocuk felci hastalığı ile ilgili bilinmesi gereken tek şey bu hastalığın aşısının olmasıdır. Bu hastalığın aşısı çocuğu hastalığa karşı yüzde yüz korur. Aşı 1955 yılında inaktif aşı, 1960 yılında da canlı oral aşı şeklinde görülmüştür. Aşının uygulanması ile hastalık da ciddi bir şekilde azalmıştır. Bugün pek çok ülkede çocuk felci aşısı görülmemektedir. Ülkemizde de 

1998 yılından beri saptanan bir çocuk felci vakası yoktur. Çocuk felci aşısı 2 tiptir. İnaktif aşı ve oral aşı denen türleri vardır. İlki karma aşı içerisinde yer alır ve 5'li bir aşıdır. Ülkemizde de 2008 yılından beri bu aşı uygulanmaktadır. Çocuk felci aşısı 2. ayda, 4. ayda, 6. ayda, 18. ayda ve 4 - 6 yaş arasında olmak üzere 5 dozda tamamlanır. 

Oral polio aşısı ise riske girmemek açısından hem 6. ayda hem de 18. ayda 2 doz uygulanmaktadır. 2 aşının birbirine üstünlüğü de, negatif yönleri de vardır. Ağızdan yapılan aşının koruyuculuğu diğer aşıya göre daha yüksektir. Bağırsak düzeyinde de koruma sağlar. Toplumsal bağışıklık düzeyi bu şekilde artar. Kullanımı kolaydır ve ciddi bir yan etkisi yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat