Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuk beslenmesinde propolisin önemi nedir?

8,834
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuk beslenmesinde propolisin önemi nedir?

Propolis, bal arılarının kovanlarını enfekte olmuş canlılardan korumak için ürettiği bir karışımdır. İçerdiği bileşenler nedeniyle güçlü antioksidan özellik gösterir ve sağlığımıza zararlı etki yapan serbest radikallere karşı bizi korur. Çok güçlü bir antioksidan etkinlik yanında antienflamatuvar inflamasyonu, yangıyı (iltihabi reaksiyonu) önleyici etkinlik göstermesi sayesinde de özellikle kış aylarında sık sık yaşadığımız soğuk algınlığı, kırgınlık ve boğaz ağrısı gibi viral enfeksiyonlara karşı koruyucu potansiyel bir etkisi vardır. 


Propolis ile ilintili yapılan çalışmalar propolisin düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olduğunu ve buna bağlı olarak antibiyotik kullanımını da azalttığını ortaya koymuştur. Ayrıca propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. 

Özellikle kış mevsiminde ve salgın hastalıkların yayıldığı dönemlerde sağlıklı beslenme yanında bağışıklık sisteminin desteklenmesi için propolisin; yoğurt ya da süt gibi protein, elzem yağ asitleri, kalsiyum fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, vitamin B2 (riboflavin), vitamin B12 gibi içeriklerden zengin olan besinlerle birlikte tüketilmesini önerebilirim.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat