Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuk beslenmesinde ara öğünlerin yeri nedir?

97,728
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuk beslenmesinde ara öğünlerin yeri nedir?

Büyüme çağındaki çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini tamamlayabilmeleri için,beslenmelerinin yeterli ve dengeli şekilde özenle planlanması gerekir. 

Çocuklar, enerji ve besin ögelerine gereksinimleri sebebiyle yetersiz beslenmeye özellikle duyarlıdır. Yetersiz beslenmenin yanı sıra, aşırı veya tek yönlü beslenme de obezite gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Çocuklar, yetişkinlere kıyasla vücut ağırlıklarının kilogramı başına daha fazla besin öğesine gerek duyarlar. Beslenme gereksinimleri daha çoktur ama daha ufak mide kapasitesine sahiptirler. Bu nedenle çocuklar için önemli olan beslenmelerinde enerjisi aşırı olmayan, besleyici ürünlerin tüketiminin sağlanmasıdır. Çocuklara mide kapasitelerini zorlamayacak şekilde küçük porsiyonlar sunulmalı; meyve, sebze, tahıllar, süt ürünleri gibi besin öğesi yoğun ürünlerin tüketilmesi teşvik edilmelidir. 

Çocukların daha iyi beslenebilmesi için onlara hem tazeliğine ve içeriğine güvendiğimiz, hem de onları mutlu edecek öğün ve ara öğünler sunmalıyız.

Beslenme uzmanları olarak çocuklar için ara öğünlerde özellikle enerji, şeker ve yağ içeriklerine dikkat edilmesine ve ana ögünlerin arasında günde günde 2-3 kez besleyici atıştırmalıklar yenilmesini öneriyoruz. Çocuğunuz için ara öğün olarak; kuru ve taze meyveler, süt ve yoğurt ile birlikte onları da mutlu edecek bir alternatif olan güvenilir markalı paketli  dondurmaları da arasıra, ortalama olarak haftada 2 kez öneriyoruz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat