Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğun ateşi nasıl ölçülmeli?

189,345
kez izlendi
Puan: 4.81 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğun ateşi nasıl ölçülmeli?

Ateş ölçme tekniklerine baktığımız zaman koltuk altından ateş ölçümü, dilaltı ateş ölçümü, kulaktan ateş ölçümü var. Bunlara aksiller ateş diyoruz. Bir de popodan ateş ölçümü rektal ateş var. Şimdi bu yöntemleri birbirleriyle kıyasladığımız zaman avantaj ve dezavantajları var.

Erken dönemde ilk 1 yaşta çocukta tam ateşi değerlendirmek rektal ateşte daha mümkün. Yani popodan ölçtüğümüz ateş daha değerli. Tabi bunun da bazı rahatsız edici yanları var, derece kırılabilir, tam beceremeyebiliriz. Koltuk altından ateş ölçümünde 3 dk. beklenir

Rektal ateş ölçümünü yapamıyorsak koltuk altı ateş ölçümü yapılabilir. Ama ateş ölçüldüğü bölgeye göre de farklılıklar gösterir, ona göre değerlendirmemiz gerekiyor.

Popodan ölçülen ateşin normal değeri 38,3'e kadar normaldir. Koltuk altındaki ateş 37,3'e kadar yani 1 derece fark var. Dilaltı ateş 38 - 37,8'e kadar normaldir. Kulaktan ölçülen ateş de 37,8 dereceye kadar normaldir.

Hata payı en az olan en doğru sonuç veren derece cıvalı termometre. Yani koltuk altı ya da popodan ölçtüğümüz derece bize en doğru sonucu veriyor. Kullanım kolaylığı açısından en kolay olan da kulaktan ateş ölçerdir.

Kulaktan ateş ölçerin birinci avantajı kısa sürede ölçebiliyoruz. Çünkü koltuk altından ölçtüğümüz zaman bizim bunu en az 3 dakika tutmamız gerekiyor.

Popodan ölçmek çocuk için rahatsız edici, anne için zor olabilir. Kulaktan ölçerin ikinci bir avantajı çocuk pek rahatsız olmuyor, kısa sürede bize bulgu veriyor.

Altın standart cıvalı termometre

Kulaktan ölçüm her zaman doğru sonuç vermeyebiliyor. Çünkü kulak zarındaki kan akımına göre infiraret yöntemiyle ölçtüğü için eğer kulaktan ölçeri tam kulak zarını görmüyorsa, çok iyi yerleştiremiyorsak o zaman bize doğru sonuç vermeyebilir.

Kulaktan ölçeri doğru yerleştirebiliyoruz, ölçebiliyoruz ama çocuğun dış kulak yolunda kir varsa buşon dediğimiz zarı tam görmüyorsa, ateşi 39 derecedir bize 38 derece olarak verebilir. Ya da 38 derecedir gerçek ateşi, ama kulakta enfeksiyon var, kulak zarında kanlanma çok artmıştır, bize 40 derece olarak da verebilir.

Klinik olarak altın standart cıvalı termometredir. Ama genelde annelerin bu konuda tecrübesi de çok iyi olduğu için kulak ölçeriyle eğer çocuğun kliniği ve kulak ölçerini değerlendirdiği zaman tatmin etmiyorsa cıvalıyla da bir kontrol ettirmekte fayda var.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat