Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumuzu obeziteden korumak için nasıl bir akşam yemeği hazırlayabiliriz?

71
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumuzu obeziteden korumak için nasıl bir akşam yemeği hazırlayabiliriz?

Çocuklarımız ana yemeklerde her besin grubundan yeterli ve dengeli miktarda beslenerek gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmelidirler. Okul çağındaki çocukların akşam yemekleri geniş bir yelpazede düşünülmelidir. Yiyeceklerin miktarları az fakat çeşitleri çok olmalıdır. Akşam yemeği hazırlanırken, çocuğun öğle yemeğinde tükettikleri dikkate alınmalıdır. 


Örneğin çocuk öğleyin makarna yemişse, akşam pilav ya da ekmek yemesi sağlanabilir. Kırmızı et yediği koşullarda akşama beyaz et pişirilebilir. Bütün bu yiyecekler hazırlanırken, çocuğun sevdiği şekilde olmasına özen gösterilmelidir. Örneğin çocuklar köfteyi çok sevmelerine rağmen sulu köfte yeme istemeyebilirler. Yani yemeğin şekline karar verirken, çocukların beğenileri göz önünde tutulmalıdır. 

Çocukların akşamları çok ağır beslenmemelerine dikkat edilmelidir. Çünkü ilkokul çocuklarında büyüme gelişme çok hızlıdır. Yılda ortalama 8 santim boy atarlar. Dolayısıyla çocukların akşam yemeklerinin besin değeri ne kadar kaliteli olursa, gelişimleri ve boy atmaları da o kadar iyi olacaktır. Çocuklar akşam yemeğinden kısa bir süre sonra uyurlar. Büyüme hormonları uykuda çalıştığı için, akşam aldıkları besinler doğru miktarlarda olmalıdır. Tüketilen yoğurtlar yarım Yağlı olursa kalsiyum ihtiyacını daha iyi karşılar ve çocuk daha az yağ almış olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat