Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumuza para ile ilgili neleri öğretmeliyiz?

323
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumuza para ile ilgili neleri öğretmeliyiz?

Çocuğa ilk olarak öğretilmesi gereken paranın varlığıdır. Çocuk ilk başta bunu anlamaz. Bir şeyler alındığında, çikolata şeker alındığında, kafamıza göre mi alıyoruz, karşılığında ne veriyoruz bu öğretilmelidir. 

Daha sonrasında çocuk anne babanın bu parayı nereden kazandığını öğrenebilir. Çocuğun anne babanın iş yerine, gitmesi ne iş yaptığını öğrenmesi güzel olacaktır. Çünkü çocuk bunu sınırsız zannedebilir. Anne babanın işine tanıklık etmesi, paranın nereden geldiğine dair fikir edinmesi önemlidir. 

Çocuğunuza, size ettiği yardım karşılığında para vererek, paranın bir emek karşılığında kazanabileceğini öğretebilirsiniz. Sofrayı toplamada yardım etmesini istediğinizde para vererek emek ile para arasındaki bağlantıyı ona öğretebilirsiniz. Bunu her zaman yapmak doğru değildir. Çocuğa bir şey yaptırırken her zaman para ile yaptırmak doğru değildir, yanlış davranışlara yol açabilir. Sadece emek ile para ilişkisini öğretmek için okul öncesinde böyle bir şey yapmak faydalıdır. 

Markete gittiğinde de alınan şeylerin parasını ona verdirirseniz bu sefer alınan şey ile para arasındaki ilişkiyi öğrenebilir. 5-6 yaşından itibaren kağıt, bozuk paraları öğretebilirsiniz. Bozuk paraların kendi içindeki ayırımı, onların küçükten büyüğe doğru dizme, küçük paraların daha az şey büyük paraların daha çok şey alabileceğini öğretmek faydalıdır. Kağıt paranın bozuk paralardan daha değerli olduğunu anlatabilirsiniz. Çocuklar için genelde önemli olan sayıdır. 1 tane kağıt parası olmaktansa, 10 tane bozuk parası olmasını tercih edebilir. Bu da normal bir davranıştır.

Parayla tanıştırma yaşı 2'dir. Banknotlarla ve paranın değeri ilgili tanıştırma yaşı is 5-6 yaştır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat