Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumuza ne zamandan itibaren harçlık vermeliyiz?

407
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumuza ne zamandan itibaren harçlık vermeliyiz?

Çocuğa ilkokuldan itibaren harçlık verilebilir. Çünkü ilkokulla birlikte çocuk kantin kavramı ile tanışır. Dışarıdan bir şey alabilecek duruma gelir. İlk başta verilen harçlıklar küçük harçlıklar olmalıdır. Çünkü ilkokul seviyesine uygun olmalıdır. Daha sonra çocuğun yaşı büyüdükçe harçlık miktarı da büyüyebilir. Çocuğa şu kadar harçlık verilecek diye bir kanun yoktur. Ailenin bulunduğu çevreye göre, ekonomik durumuna göre değişir. 

Abartılı harçlıklardan kaçınmak gerekir. Çünkü bu, çocuğu israf etmeye, gereksiz harcamalar yapmaya itebilir. Çocuğun alacağı şeyler ihtiyacı olan şeyler olmalıdır. İlkokulda günlük harçlıklar verilebilir. Haftanın bazı günleri olabilir. 1. sınıfta her gün harçlık vermeye gerek yoktur. Aile 2 gün harçlık verip onu harcamasını isteyebilir. Çünkü çocuğun kantine gidip kendine bir şeyler alması onun özgüvenini arttırır. Daha üst sınıflara çıktıkça, büyüdükçe her gün harçlığa doğru gidilebilir. 

Ortaokuldan itibaren çocuğunuzun harçlığını haftalık olarak verebilirsiniz. Çünkü çocuk o parayı haftalık yetirmeyi öğrenmelidir. O parayı bir günde harcayabilir, o onun bileceği iştir. Parayı dengeli kullanmayı öğrenmek istiyorsa ortaokulla birlikte harçlığı haftalık vermek daha doğru olacaktır. Çocuk bu şekilde isteklerini ötelemeyi, başka bir şey alabilmek için beklemeyi öğrenecektir. 

Lise döneminden itibaren çocuğunuzun harçlığını iki haftada bir ya da ayda bir olarak verebilirsiniz. "Sana bu kadar para veriyorum. Bu ay içerisinde başka herhangi bir para vermeyeceğim. Bu parayı ister bir günde harcar, ister biriktirirsin" anlayışı çocuğa verilmelidir. 

Günümüzde ailelerde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de para yönetimi sorunudur. Parayı yönetemeyen birçok kişi aile krizlerine, boşanmalara bile neden olmaktadır. Bu yüzden çocuk eğitimde paranın kullanılmasını öğretmek es geçilen bir konu olmamalıdır. Sağlıklı bir aile ilişkisinin, ekonomik olarak temelleri sağlam bir ailenin oluşabilmesi için parayla olan ilişki öğretilmelidir. 

İlkokulda günlük, ortaokulda haftalık, lise dönemine geldiğinde iki haftalık veya aylık harçlıklara doğru bu denge ilerleyebilir. Çocuk bu şekilde para kullanmayı da öğrenecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat