Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumuz için sağlıklı beslenme ve oyunu nasıl bir araya getirebiliriz?

9,644
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumuz için sağlıklı beslenme ve oyunu nasıl bir araya getirebiliriz?

Çocuklarımız  pek çok şeyi oyun oynayarak öğreniyor. Sağlıklı beslenme de aslında oyunlarla pekiştirilebilir. Yalnız dikkat etmemiz gereken nokta, yemek yemeyi oyuna çevirmemek.

Çocuklarımıza yemeğin sofrada bizimle beraber yenmesi gerektiğini anlatmalıyız. Ama sofranın televizyon izlemek için bir alan değil, tüm ailenin keyifli sohbetler ettiği bir buluşma noktası olduğunu unutmamalıyız.

Sağlıklı beslenme oyunlarına dönersek; mesela tabağımızı 4 yapraklı yonca gibi düşünelim ve 4 temel besin grubundan da her öğün yiyelim. Yani tahıllar, sebze- meyveler, süt ve süt ürünleri et,yumurta ve kurubaklagiller. Beslenme alışkanlıklarımız için önem taşıyan bu öneriyi çocukların kendi tabaklarını hazırlarken besin gruplarını öğrenecekleri bir oyun haline getirebiliriz.

Rengarenk beslenmek sağlık için çok önemlidir. Çocuklar 5 yaşından itibaren "tabaklarında gökkuşağı yaratma" fikrini anlayabilir. Bunu bir oyuna çevirerek çocuğunuzu her gün farklı renklerde sebze ve meyveleri yemeleri için heveslendirebilirsiniz.

Yemekleri hazırlarken çocuklarınızdan yardım alın. Sofrayı kursunlar, salata malzemelerini elleriyle koparmaya yardımcı olsunlar, yemeklere koyduğunuz suyu ya da sosları onlar ölçsünler.

Emin olun beraber hazırladığınız yemekleri çok daha büyük bir iştahla yiyecekler!

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat