Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumun uyuması için masal anlatmalı mıyım?

6,000
kez izlendi
Puan: 3.03 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumun uyuması için masal anlatmalı mıyım?

Çocuklar uyumadan önce anne ve babanın masal okumaları çocukların rahatlamalarını sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, masalları okurken içinde korku taşıyan öğelerin olmaması gerekir. Korkutucu öğeler, hayaletler, kurtlar; çocuğun kafasında canlandırabileceği korkutucu senaryolar olmaması gerekir. 

Masal okumak çocuğun psikolojik gelişimini desteklediği için anne baba ve çocuk arasındaki ilişkiyi de destekler. Bu nedenle kısa süreli, 5-10 dakika arasında sürecek masalların olması, masallar üzerinde çocukla birlikte sohbet etmek, anne ve babanın çocuğa soru sorması da çocuğun uykudan önce keyifli zaman geçirmesini destekleyecektir. 

Masal okumanın çocuğa birçok faydası olduğu gibi uyku sürecini de kolaylaştırabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, bir süre sonra çocuklar bunu alışkanlığa döndürecekleri için anne ve babanın aynı tutarlılıkla devam etmeleridir. Eğer 1 gece okuyup 2 gece okumazlarsa bu çocukları hayal kırıklığına uğratabilir. O yüzden mutlaka eğer masal okuma gibi bir etkinlik yapıyorsanız bunu tutarlı olarak devam ettirmelisiniz. Çünkü çocuklar böyle durumlarda ebeveynlerinden birinin yanlarında kalmasını isteyebilirler. Bu çok doğal bir gereksinimdir ve anne baba tarafından karşılanması uygundur. Ancak bunu da yaparken yanına yatmadan, sandalyede oturarak, başını okşayarak uykuya dalana kadar yanında bulunması çocuk için yararlıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat