Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumun erken ergenliğe girmesini nasıl geciktirebilirim?

8,187
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumun erken ergenliğe girmesini nasıl geciktirebilirim?

Çocuğun erken ergenliğe geçişini geciktirmek o kadar kolay değildir. Anne ve babaların hep duyduğu bir şey vardır: Çocuk erken ergenliğe girerse boyu kısa kalır. Nispeten bu doğrudur. Bununla birlikte ergenlik dönemine ilk girildiği zaman ile ergenliğin zirve yaptığı zaman arasında yaklaşık 3 veya 4 yıl vardır. Kız çocuklarda meme dokusunda, erkek çocuklarında ise testisterde büyüme ile başlayan süreden zirveye ulaşana kadar zaten çocuklarda o hızlı boy uzaması çoğu zaman devam eder. Bu nedenle erken ergenliği geciktirmeye çalışmak çoğu zaman gereksiz oluyor.

Erken ergenliği geciktirmek ne zaman gerekir ve bunu kendimiz yapabilir miyiz diye soracak olursak,  bunun yanıtı elbette ki kendimizin yapamayacağı yönünde olur. Erken ergenlik patolojik bir sorun olarak tanımlanıyorsa, hormonların az ya da fazla salgılanması gibi sorunlar varsa, hormonal dengesizlikler söz konusu ise bu durumda bir çocuk doktoruna başvurulup bazı tetkikler yapılması ve gerçek tanının konulmasının sağlanması gerekir. Ardından bir tedavi sürecine girilir. Burada çocuk doktoru, sizi bir çocuk enkrinoloji uzmanına yönlendirir. 

Tüm bunların sonucunda, ergenliği herhangi bir şekilde beslenme vb. şekilde geciktirmek mümkün değildir. Bu, ancak bir çocuk endokrinoloji uzmanı ile belli hormonal tedaviler sonucunda gerçekleştirilebilir bir durumdur. Bu nedenle ailelerin erken ergenlik ile ilgili yapabileceği en önemli şey,  erken ergenlik belirtilerine karşı hassas olmak ve çocuğu iyi takip ederek gerektiği zaman mutlaka bir çocuk doktoruna başvurmaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat