Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumun bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebilirim?

8,497
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumun bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebilirim?

Bağışıklık sistemi vücudun savunma sistemidir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için atılacak en önemli adım ise sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenme yaşamın her döneminde sağlığın temelini oluşturur ve çocuklarda bağışıklık sisteminin gelişimini etkileyen en önemli etmenlerden biridir. Sağlıklı beslenmek için; çeşitli besinleri önerilen düzeylerde tüketmek gerekir. Bunun için her öğünde süt ve süt ürünleri, et-yumurta- kurubaklagil, sebze ve meyveler, tahıllar olmak üzere dört ana besin grubundan önerilen düzeylerde tüketmek gerekir.

Çocuklar için bağışıklık sistemimizi koruyan ve güçlendiren besinlerin yoğurt ya da süt gibi protein, elzem yağ asitleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, vitamin B2 (riboflavin), vitamin B12 gibi içeriklerden zengin olan besinlerle birlikte tüketilmesi çok yararlıdır. Üstelik yoğurtta bulunan probiyotikler de bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunu destekler.

D vitamininin bağışıklık sisteminin neredeyse tüm hücreleri üzerinde etkisi vardır. Antiinflamatuar (inflamasyonu, yangıyı (iltihabi reaksiyonu) önleyici ve bağışıklık sistemini düzenleyici özelliklere sahip olduğu bildirilmektedir. Yapılan araştırmalar; D vitamininin hem doğal hem de kazanılmış bağışıklıkta önemli bir role sahip olduğunu göstermektedir. 

C vitamininden zengin portakal, kara mürver ve kuşburnu gibi meyveler içerdikleri biyoaktif bileşenler nedeniyle çok güçlü antioksidan ve antiinflamatuvar etkinlik gösterirler ve sağlığımıza zararlı etki yapan serbest radikallere karşı bizi korurlar ve bağışıklık sistemimizi koruyucu ve güçlendirici potansiyel etkide bulunurlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat