Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumu zatürreden nasıl koruyabilirim?

38,658
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumu zatürreden nasıl koruyabilirim?

Çocukları üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için yapılması gereken, kışın özellikle hasta olduğunu bildiğiniz insanlardan uzak tutmak ve kapalı ortamlara, kapalı alışveriş merkezlerine olabildiğince az girmelerini sağlamaktır.

Yuvaya veya okula giden çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmak amacıyla grip aşısı uygulanabilir. Bunun dışında mikroplara karşı pnömokok aşısı da kullanılabilir.

Burada mutlaka bilinmesi gereken, aşılamanın %100 koruyucu olmadığıdır. Çünkü pnömokokların 90'dan fazla çeşidi vardır. Aşı ise bunlardan sadece 7 tanesini içerir. İçerdiği tiplere karşı koruyuculuğu oldukça yüksek, %96-100'lere varan orandadır.

Ancak diğer pnömokoklara karşı koruyuculuğu çok fazla olmayabilir ve bu kadar çok tipi olduğu için, aşıya rağmen tekrarlayan zatürreler mümkündür. Beslenmesine çok iyi dikkat etmek gerekir. Çocuğun direncinin yüksek olduğu dönemlerde zatürreye yakalanma şansı çok daha düşük olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat