Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumu yalnız uyumaya nasıl alıştırırım?

25,938
kez izlendi
Puan: 4.56 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumu yalnız uyumaya nasıl alıştırırım?

Çocukların yalnız uyumaya bebekliklerinden itibaren alıştırılmaları gerekir. Özellikle ilk 1. ayda annenin yanında başka bir sepet veya başka bir yatağın içerisinde olabilirler. Çünkü bebeğin sık sık emzirme ihtiyaçları vardır ve anne ile bebek bir arada olmalıdır. Ancak ilerleyen dönemlerde, bebek özellikle ilk 3 ayını tamamladıktan sonra odanın ayrı olması gerekir. Bu şekilde çocuk erken dönemlerden itibaren yalnız uyumayı başarabilir.

Zaman zaman diş çıkarma, belirli sağlık problemleri veya bir yaş döneminde çocuklar tekrar anneleriyle birlikte uyumak isteyebilirler. Bu dönemde de bunu olabildiğince geçici tutmak ve çocuğun olabildiğince yalnız uyumasını desteklemek gerekir.

Bazen çocukların korkuları ve kaygıları olduğunda, anne baba arasında tartışmalar olduğunda, huzursuz ve gergin bir ortam olduğunda çocuklar yalnız uyumak istemeyebilirler. Dönem dönem her çocuğun yalnız uyumak istememe davranışı göstermesi normaldir. Ancak bunun 3 aydan uzun sürmesi durumda, fiziksel olaylar eşlik ediyorsa, kusma, baş ağrısı gibi belirtiler varsa bunu mutlaka daha etraflıca değerlendirmek gerekir. Çünkü yalnız uyumak çocuğun gelişiminin bir parçasıdır. Mutlaka okul öncesi dönemde bu gelişimin sağlanması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat