Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum uyumsuz, nedeni ne olabilir?

1,654
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum uyumsuz, nedeni ne olabilir?

Çocuklarda uyumsuzluğun birçok nedeni olabilir. Bunlardan bir tanesi çocuğun aşırı kaygılı olmasıdır. Aşırı kaygılı çocuklar, sosyal ortamlara girdiğinde aşırı kaygılananlar, "acaba bana burada bir şey diyecekler mi, burada bana gülecekler mi" diyen çocuklar grubun içerisine girip gruba uyum sağlamak istemeyebilirler. 

Bir zorluk, travma yaşamış çocuk uyumsuz davranışlar sergileyebilir. Bu, çocuğun bir yardım çağrısı olabilir. Bir depremden, selden, yangından, yeni bir taşınma olayından veya yeni bir öğretmen gelmesinden sonra bile çocukta 1 aya kadar uyumsuz davranışlar görülebilir. 1 ay kadar süren uyumsuz davranışlar da normal kabul edilir. 

Çocuk çok içine kapanık, çekingen, özgüveni düşün bir çocuk ise, gruba giremez, bir gruba uyum sağlayamaz. Özgüven eksikliği de çocuklarda uyumsuzluk nedeni olabilir.

Bir çocuk aşırı bencil yetişmişse, her istediği yapılmışsa, yeteri kadar sınır eğitimi almamışsa, yetiştirilme tarzından dolayı, bencilse, hep kendini düşünüyorsa, paylaşım duygusu yeteri kadar gelişmemişse, önüne her şey sunulmuşsa, bu çocuklar da uyum sağlama problemleri yaşayabilir.

Bazı durumlarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar aşırı hiperaktif olduğu ya da dikkatleri çok çabuk dağıldığı için bir grubun içerisine girdiğinde hemen uyum sağlayamaz, dikkatleri çok çabuk başka yöne kayar, kendi istediklerinin olmasını isterler veya dürtüsel çocuklarsa bam güm başkalarına vurup grubu bozabilirler.

Tüm bu nedenler uyumsuzluğun kaynaklarıdır. Bir çocuk uyumsuz davranışlar gösteriyorsa uyumsuzluğa neden olacak kaynakların iyi bir şekilde incelenmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat