Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum okula gitmemek için ağlıyor, nasıl müdahale etmeliyim?

1,968
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum okula gitmemek için ağlıyor, nasıl müdahale etmeliyim?

Çocuklar okula gitmemek için her sabah ağlayabiliyorlar. Hatta bir gece öncesinden karın ağrıları, mide bulantıları ile okula gitmemek için bahaneler yaratabiliyorlar. Bunlar aslında çocuktaki kaygının fizyolojik belirtileridir bizim için. 

Çocuğu okula gitmek istemeyen anne babanın öncelikle bu konuda kararlı ve tutarlı olması gerekir. Çocuğun yaşadığı kaygı ve korkuyu kabullenici davranmalı. Çocuğu tehdit etmeden, korkutmadan, kıyaslamadan veya çeşitli faktörler ortaya koyarak okula göndermeye çabalamadan önce onun ne hissettiğini anlamaya çalışmalı. 

Okul korkusu ve kaygıları evde durarak değil, tam tersi, okula giderek ve okulda çözülür. Dolayısıyla bir anne babanın kendi başına çözmeye çalışmasından ziyade bir profesyonel yardım almak anne babanın işini daha kolaylaştırır. 

Yumuşak bir ses tonu ile çocuğun ne hissettiğini, duygusunun tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışmalı, kapsayıcı olmalı ve onun duygularına her zaman değer verdiğimizi hissettiren bir tavır sergilemeli; çocuğun yanında olduğumuzu ona en iyi şekilde hissettirmeliyiz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat