Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum içe basıyor, ne yapabilirim?

64,688
kez izlendi
Puan: 4.07 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum içe basıyor, ne yapabilirim?

Anne babalar içe basmayı çapraz basma olarak da tanımlıyor, aynı şekilde ayağın içe doğru basması olarak da tanımlıyorlar. Bunların hangisine ait bir basma problemi varsa önce bunu öğrendikten sonra probleme yönelik tedaviler ve tavsiyelerde bulunuruz. 

Çapraz şekilde içe basmanın sebebi genellikle çocukların bacaklarının diz üstündeki kemik ve diz altındaki kemiğin kendisi içerisinde oturma pozisyonuna bağlı olarak rotasyon hareketidir. Bu bir oturma pozisyonuna bağlı olarak meydana gelir. Bu oturma pozisyonlarından biri namaz kılar şekilde çocuğun dizini katlayarak altına alması, bir diğeri de çocuğun her iki ayağını yana alarak diz üstünde oturmasıdır. Her iki kemik etkilenmiş ve bu yüzden de basma problemi ortaya çıkacaktır.

Biz çocuklarda sadece oturma pozisyonunu düzeltmek, anne babaya gerekli olan tavsiyeleri yaptıktan sonra aylar ve yıllar içerisinde takibe alıyoruz. Aşırı bir basma problemi ve bu probleme bağlı olarak çocuk koşarken ayakkabıların birbirine çarpmasıyla düşme problemi yaşamıyorsa takip ediyoruz. 

Çok ileri düzeyde olan, ender vakada da cerrahi birtakım tedaviler ile tedavi etmek mümkün oluyor. İçe doğru basma problemi her yaşta tedavisi olabilecek bir problemdir. Ancak gelişmesini tamamlamış ve problemli bir yürümesi olan çocuklarda bu 45-60 dereceye kadar içe basıldığında cerrahi problemler ön planda olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat