Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum etrafa zarar veriyor, neler yapılabilir?

6,382
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum etrafa zarar veriyor, neler yapılabilir?

Etrafa zarar veren çocuklar yeterince sınır eğitimi almamış olabilir. Bu çocuklara doğru sınır eğitimi verilmesi gerekir. Bir çocuk öfkelenebilir. Ancak bu durumda şöyle davranmak gerekir: Öfkeni kabul ediyorum ancak ortaya çıkan bu zarar verme davranışını kabul etmiyorum. Çocukta duyguyu kabul edip davranışı eğitmek gerekir. Öfkesinin normal, davranışının normal olmadığını belirtmeliyiz. Çocuk öfkelendiğinde etrafa zarar veriyorsa ailenin kullanacağı dilde örneğin, "televizyonu kapattım ve çok sinirlendin" gibi bir anlayış ifadesinin gelmesi gerekir. "biliyorum, çok sinirlendin, her insan bazı davranışlar sonucunda öfkelenebilir ancak sinirlendiğin zaman eşyaya veya başka birine zarar veremezsin" demek, "bir yere vurmak istiyorsan, gidip şuraya vurabilirsin" diyerek çocuğa yön göstermek gerekir. Çocuk etrafa zarar veriyorsa, bu davranışının yanlış olduğunu uygun bir dille anlatılmalıdır. 

Çocuklarda, "bana vuramazsın ama bu yastığa vurabilirsin" diyerek vurma davranışını daha kabul edilebilir bir yere yönlendirmek gerekir. Çocuğun bir şeyleri parçalamak istediği, çok sinirlendiği durumlarda "oyuncaklarını yere atamazsın ama bu yumurta kartonunu yere atıp parçalayabilirsin, bu topu yere atabilirsin" diyebiliriz. 

Genel yaklaşımız öfkeyi kabul etmektir ki öfkelenmek normaldir. Ancak vurmak, kırmaz, zarar vermek normal değildir ve bunun normal olmadığını, öfkesini farklı bir şekilde ifade etmesini veya farklı bir yere yönlendirmesi gerektiğini anlatıp, çocuğa öfkesini doğru ifade edebileceği kanalları örnekleyerek gösterirsek, çocuk genelde davranışını düzeltmeye başlar. Aynı zamanda öfkelenmenin normal, zarar vermenin normal olmadığını öğrenmiş olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat