Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum düztaban, ona nasıl bir ayakkabı almalıyım?

3,302
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum düztaban, ona nasıl bir ayakkabı almalıyım?

Çocuklarda 2-2,5 yaşına kadar cilt altındaki yağlı dokunun fazla olması nedeniyle her ayak düztaban izlenimi verir. Ayaklarımızın altındaki kavislerin oluşumu 2-2,5 yaşında başlar, 7-8 yaşına kadar devam eder. Bir ayak 7-8 yaşında neyse, bundan sonraki hayatında o olacak demektir. Dolayısıyla bu dönemde seçilecek ayakkabının çok büyük önemi vardır. 

Eskiden, özellikle erken çocukluk döneminde, çocuk yeni yürümeye başlarken birtakım tabanlıklar, ortopedik botlar, sert kalıplar gibi aparatlar kullanılıyordu. Ancak artık dünyada net olarak bilinen bir gerçek var ki, bu tür ortezlerin, ayakkabıların, ortopedik botların, tabanlıkların düztabanlığı iyileştirici özelliği bulunmamaktadır. 

Düztaban çocuklarda yarı esnek tabanlı, önden arkaya ikiye katlanabilir, esnek ve ayağının büyüklüğüne uygun ayakkabı alınmalıdır. Çocuklarda, çocuğun ayağı çabuk büyüyor, ileride de kullanır diyerek ayak numarasından büyük ayakkabı alınmamalı, çocuklarda özellikle bu yaşlarda ayakkabılar 6 ayda bir değiştirilmeli, bir ayakkabı 6 aydan fazla kullanılmamalıdır.

Düztaban çocukların ayakkabıları 6 ayda bir yenilenmelidir, çünkü 6 ayın sonunda ayakkabı özelliğini kaybeder ve ayağın yapısına göre şekil alır, çocuklarda basma sorunlarına neden olur.

Düztaban olan çocuğun ayakkabısı varsa kardeşine veya bir yakının çocuğuna asla giydirilmemelidir. Ayak basış karakteri aynı psikolojik karakter gibidir, her çocukta farklıdır. Her çocuğun farklı bir basma karakteri, yürüme karakteri olduğundan, bir başka çocuğa bu karakteri alarak deforme olmuş ayakkabı verilmemelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat