Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum çok yaramaz, neler yapabilirim?

4,001
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum çok yaramaz, neler yapabilirim?

Çocuğunun çok yaramaz olduğunu düşünen ebeveynlerin ilk önce beklentilerini kontrol etmesi gerekir. Çocuğun yaptığı gerçekten yaramazlık mıdır, yoksa çocuktan beklenti fazla mıdır? 4 - 5 yaşındaki çocuklar birbirleri ile oynarken arada kavga edip barışırlar, koşa koşa, hareket ederek oynamak isterler. Bu tür kavgalar ve koşturmak yaramazlık değildir. Ya da arkadaşları geldiğinde tüm oyuncaklarını arkadaşlarına sergilemek, göstermek, "işte bende de bunlar var" demek isterler, etrafa saçarlar; bu bir yaramazlık değildir. Çocukluk halini bilirsek, neyin yaramazlık neyin normal olduğunu daha iyi anlayabiliriz. 

Bizdeki yaramazlık kavramı hareketli, yerinde durmayan çocuklardır. Bu çocuklarla daha çok sınır çalışması yapmak gerekir. Çünkü yeteri kadar sınır almayan çocuk kendi kafasına göre hareket eder ve böyle yaptığında genelde sorunlar çıkar. Derste durmak istemez, sınıfın kurallarına veya oynadığı oyunun dahi kurallarına uymak istemez ve biz bunu genel olarak yaramazlık olarak adlandırırız. Demek ki ailenin çalışacağı konu ilk önce beklentilerini kontrol etmektir. Beklentilerinin normal olduğunu düşünüyorsa çocukla doğru sınır çalışmaları yapması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat