Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğa nasıl ödev yaptırılır?

13,218
kez izlendi
Puan: 2.25 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğa nasıl ödev yaptırılır?

0-7 yaş döneminde gerekli sorumluluk eğitimini almış, kendi davranışlarının sorumluluğunu üstlenebilen çocuklar ilkokula geçtiklerinde ödevlerini rahatlıkla kendi kendilerine yaparlar. Ancak çocuk bu dönemde sorumluluk eğitimini almamışsa, kendi yapması gerekenleri annesi, babası ya da başka bir büyüğü yapmışsa çocukta sorumluluk duygusu gelişmez. Çocuk okula başladıktan sonra bu durum ödevlere de yansır ve çocuk ödevlerini kendi kendine yapmama eğilimi gösterebilir. Dolayısıyla çocukların ödev yapma alışkanlığı kazanması çocuğun sorumluluk eğitiminin bir parçası olarak görülmeli ve sorunun çözümü için bu yönde adımlar atılmalıdır.

Çocuklara ödev yapma alışkanlığı kazandırmak için hemen ödüllendirme ya da cezalandırma yöntemine başvurulmamalıdır. Bu yüzeysel bir yaklaşım olabilir. Aile kızmak, bağırıp çağırmak yerine sorunun kökenine odaklanmalıdır.

Çocuk ödev yapmayı reddediyorsa aslında bunun altında bir neden vardır. Bu odaklanamama, kendini derse verememe, sınıfın fiziki
şartları uygun olmayabilir ya da öğretmeniyle iletişimi yolunda olmayabilir veya evdeki başka bir şey ona ödev yapmaktan daha cazip geliyor olabilir. Bu durumad ise ödev sorunun altınad hangi nedenin yattığı tespit edilmelidir. Bu neden bulunduktan sonra birlikte çözüm için adım atılırsa çocuğun ödev sorunu daha kolay çözülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat