Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsiyet değiştirme operasyonu için yasal izin gerekiyor mu?

7,269
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsiyet değiştirme operasyonu için yasal izin gerekiyor mu?

Ameliyattan önce mahkemeye cinsiyet değişimi başvurusunda bulunuyorsunuz. Ardından geçeceğiniz kontrollerden, belirli kurullardan tamam cevabı alırsanız mahkemeden ameliyat izni çıkıyor. İzinsiz ameliyat yapan doktorlar da var, ama pek güvenilir değiller, tercih edilmemeli.


Cinsiyet değiştirme ameliyatı için yasal izin gerekiyor. Bu izin asli hukuk mahkemesinden çıkıyor. Bunun öncesinde de bir süreç var. Cinsiyet değiştirme ameliyatının çoklu bir boyutu var. Psikolojik ve endokrinolojik yönleri var. Hem hormonal hem de duygusal anlamda bir süreçten geçiyorsunuz. Öncelikle bir psikiyatrist tarafından incelenirsiniz. Doktor sizin transeksüalitenizi teşhis eder. 

Doktor buna göre bu kişinin ruh sağlığı açısından cinsiyet değiştirmesi gerektiğine yönelik bir rapor verir. Bunun sonrasında hormon terapisi başlar. Psikoterapi boyunca bu role ne kadar adapte olduğunuz gözlenir. Sosyal ve psikolojik baskılarla ne kadar baş edebiliyorsunuz bakılır. Hormon kullanımıyla da cinsiyetinizin oturduğu düşünüldüğünde asli hukuk mahkemesine gidersiniz. Bu uzmanların raporlarıyla mahkeme ameliyatı uygun bulur ve izin çıkarır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat