Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsellikle ilgili sorular soran çocuğu nasıl cevaplamalıyız?

1,552
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsellikle ilgili sorular soran çocuğu nasıl cevaplamalıyız?

Çocuklardan cinsellikle ilgili sorular, özellikle okul öncesi dönemde 3 - 4 yaşında gelmeye başlar. Amacımız çocuğun en yakınındaki, en güvendiği kişi olan ebeveynine soru sorması ve bu soru sormaları ebeveyninde sürdürmesidir. Çocuk cinsellik ile ilgili bir soru ile geldiğinde anne veya babası çocuktan gelen cinsellikle ilgili sorunun cevabını erteliyorsa, cevaplaması için bir başkasına yönlendiriyorsa, çocuğun sorusunu erken bulup, "bu yaşta bunlar konuşulmaz, büyüyünce konuşacağız, sen bunları nereden öğrendin, bu yaşta nasıl böyle sorular sorarsın" gibi tepkilerle karşılaşıyorsa, çocuk öncelikle soru sormayı bırakacaktır. Aslolan çocuğun soru sormasıdır. Çocuğun istediği, soruyu sorduğu anda, en güvendiği kişiden, kaygısızca, en kısa cevabı almak ama mutlaka cevap almaktır. Anne ve babaların bu gerçeği göz önünde bulundurarak çocuğun sorularına cevap vermesi gerekir. 

Bazı çocuklar az, bazıları ise çok sorar. Ancak çocuk cinsellik ile ilgili hiç soru sormuyorsa, ilk okul dönemine geçtiği halde hiçbir soru gelmemişse, ya çocuk meraklarını başka kaynaklardan doğru veya yanlış olduğunu bilmediğimiz şekilde alıyor, ya da çocuğun genel olarak her konuda soru sorması engelleniyor ve çok değişik tepkilerle karşılanıyordur. Bu nedenle çocuk hiç soru sormaz. Bunun nedeni, ebeveyn tarafından kendi üzerine araştırılması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat