Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nasıl teşhis edilir?

17,355
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nasıl teşhis edilir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, dünyada en sık rastlanan enfeksiyon hastalıkları arasında ilk sıralarda yer alır. Bu hastalıkların en sık görülen bulaşma yolu korunmasız cinsel ilişkidir. Cinsel partner sayısının artması, enfeksiyon bulaşma ihtimalini artırır. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre 15 - 49 yaş arası bireylerin arasında her yıl 500 milyon kişide cinsel yolla bulaşan hastalık görülmektedir. Bu hastalıklar hakkında kötü haber, her zaman belirti vermezler. Hastalıklar belirti vermeden yıllar boyunca gizli seyredebilir. Bu sebeple, belirtisiz geçen dönemde kişi kendisindeki hastalığı birçok farklı insana bulaştırabilir. Bulaşan hastalığın tipine göre, tedavi edilmemiş cinsel yolla bulaşan hastalıklar kısırlık, kronik ağrı hatta ölümle bile sonuçlanabilir.

İyi haber ise bu hastalıkların çoğunun tedavi edilebilir olmasıdır. Bu yüzden hastalığa erken tanı konması çok önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara kısaca bakacak olursak, bunlardan ilki ve en sık görünenlerden biri gonore yani halk arasında bilinen adı ile belsoğukluğu hastalığıdır. Gonore akıntı ve idrar yaparken yanma yapabilir. Rahatsızlık söz konusu ise her iki eş beraber tedavi edilmelidir.

Bir diğeri sifiliz ya da frengi hastalığıdır. Tüm vücudu etkileyen tehlikeli bir hastalıktır. Erken fark edilirse tedavi edilebilir. Frengi, tedavi edilmemesi durumunda sinir sistemini etkileyebilir. Körlük ve sağırlığa kadar yol açabilir. Frengi anneden bebeğe geçebilen bir hastalıktır.

Cinsel yolla bulaşan başka bir hastalık etkeni ise herpes simpleks virüsüdür. Bu virüs erkek ve kadında cinsel organlarda uçuklara neden olabilir. Ayrıca anne adayında herpes simpleks virüsü varsa doğum sırasında bebeğe de bulaşabilir.

HPV yani insan papilloma virüsü de cinsel yolla bulaşır ve tedavi edilmezse kadında rahim ağzı kanserine sebep olabilir.

Cinsel yolla bulaşan klamidya, idrar yaparken yanma ve akıntı yapabilir. Hamilelerde düşük veya ölü doğuma sebep olabilir.

Tricomanas Vaginalis ise bol ve kötü kokulu bir akıntı yapar. Ancak bu rahatsızlığın tedavisi kolaydır.

HIV, Hepatit yani sarılık virüsleri ve daha birçok bakteri, parazit ve virüs de cinsel yolla bulaşabilir.

Bu etkenler tehlikeli, her zaman belirti vermeyen ama çoğu tedavi edilebilir hastalıklardır. Bu yüzden bu hastalıkların tanısını koymak çok önemlidir. 

Şu anda ülkemize cinsel yolla bulaşan etkenlerin en sık görülen 9 tanesine aynı anda bakabilen bir test yapılmaya başlanmıştır. Adı "Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Multipleks PCR" testidir. 

Multipleks PCR testi, tek bir akıntı veya idrar örneği ile cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanısını koyan en değerli testtir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat