Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel ilişki sonrası iyi huylu baş ağrısı nasıl olur?

1,254
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsel ilişki sonrası iyi huylu baş ağrısı nasıl olur?

Cinsel ilişki sonrası baş ağrıları düşündüğümüzden çok daha sık görülür. Genellikle iyi huyludur. Nadiren kötü huylu olanları vardır. Bu çok nadir olan kötü huylular beyindeki kanamalara bağlı olabilir. Ama genellikle cinsel ilişki ağrıları iyi huyludur.

Seks sırasında veya orgazm ve boşalma sonrasında ortaya çıkabilen iyi huylu baş ağrıları genellikle özellikle boyun kasları olmak üzere kasların zorlanması ve beyin damarlarındaki genişlemeye bağlı gelişen baş ağrısıdır. İyi huylu cinsel ilişki baş ağrıları genellikle migren ve gerilim baş ağrısı yaşayan kişilerde ortaya çıkar. Bu baş ağrıları genellikle birkaç hafta içinde tekrarlayabilmekte, zaman içinde geçmekte, 6 yıla kadar tekrarlayan baş ağrıları da olabilmektedir. 

Seks sırasında veya cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan iyi huylu baş ağrılarında pozisyonlara dikkat etmek gerekir. Çok zorlayıcı ve boyuna baskı uygulayıcı pozisyonları tercih etmemek önemlidir.

Cinsel ilişki sonrası baş ağrılarını önleme yolları
- İlişki pozisyonlarına dikkat edilmeli
- Özellikle baş bölgesini zorlayıcı pozisyonlardan kaçınılmalı
- Çok stresli ve gergin dönemlerde cinsel ilişkiden uzak durulmalı
- Gerektiğinde ilaç kullanılmalı
- Geri plandaki migren ve gerilim tipi baş ağrıları tedavi edilmeli

Seks nedeniyle baş ağrısı olmaz dememek gerekir. Çünkü seks sırasında veya sonrasında çok insan baş ağrısı yaşamaktadır ama bu çevre ile veya hekimlerle paylaşılmakta zorlanılan bir konudur. Cinsel ilişki sırasında baş ağrısı yaşarsak bunlar çoğunlukla iyi huyludur, geçicidir ve kişiye zarar vermez. Biraz dikkat ederek bu ağrıların cinsel hayatı etkilemesi, engellemesi kontrol altına alınabilir. Ancak cinsel ilişki sırasında çok şiddetli, ani ve ilk defa bir ağrı yaşanıyorsa bu mutlaka acil ve tehlikeli bir durum olarak görülmeli ve hekime, özellikle bir nöroloğa başvurulmalı. Ağrının geçmesi beklenmemeli ve acil servise gidilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat