Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel ilişki sonrası baş ağrısı için ne zaman doktora gitmek gerekir?

1,379
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsel ilişki sonrası baş ağrısı için ne zaman doktora gitmek gerekir?

Aslında cinsel ilişki ile ortaya çıkan baş ağrıları çok yaygındır. Bunun için ne zaman doktora başvurmamız gerektiği konusunda çok önemli ve tek bir kural vardır: Cinsel ilişki sırasında, orgazm sonucu baş ağrısı başınıza ilk defa geliyorsa; ani, patlayıcı, çok şiddetli, dayanılmaz bir baş ağrısı ise hemen doktora başvurmanız, hatta acile, mümkünse bir nöroloğa gitmelisiniz. Bunun için saatte doktor var mıdır, doktora ne demeliyim gibi hiçbir şeyi düşünmeyin ve doktora gitmek için kesinlikle gece ya da gündüz olmasını beklemeyin. Acildeki doktora baş ağrısını tarif edin, eğer cinsel ilişki sonrası oluştuğunu söylemekten çekiniyorsanız, çok ciddi bir efor harcama sonucu oluştuğunu ifade edin ve mutlaka beyin kanamasından şüphelendiğinizi ifade edin. 

Orgazm sonrası beyin kanaması çok nadir bir rastlanan bir durumdur. Orgazm sırasında şiddetli baş ağrısı bazı insanlar yaşayabilmektedir. Bunların içinde çok çok nadiren beyin kanamasından dolayı olanlar vardır ama bu baş ağrıları aslında o sırada hayatımızı kaybetmemize bile neden olabilir. Ama eğer bu nedenden bir baş ağrısı yaşıyorsak ve hayatta kaldıysak bunu en kısa sürede tedavi ettirmezsek, kısa süre içinde bir defa daha kanama ihtimali çok yüksek olan bir sonraki beyin kanamasında hayatımızı kaybedebiliriz. Bu durumda, cinsel ilişki sırasında şiddetli baş ağrısı yaşarsak ve bu başımıza ilk defa geliyorsa mutlaka acil olarak doktora başvurmalıyız. 

Bu kadar şiddetli olmayan, tekrarlayan baş ağrıları söz konusu ise ama bu baş ağrısı geçmiyorsa yine doktor başvurmak gerekir. Ağrı çok şiddetli olmamasına rağmen aralıksız devam ediyorsa da doktora başvurulmalıdır. 

Cinsel ilişki sırasındaki baş ağrıları çoğunlukla enseden gelir ve başta şiddetli olabilir. Enseden gelmesi boyun kaslarının zorlanması ile ilişkilidir. Ancak boyun kaslarının zorlanması, özellikle belli pozisyonlarda daha fazla zorlanması aynı zamanda cinsel ilişki sırasında boyun kaslarının zorlanması, boyundan beyne giden damarda ayrışma, noroloji uzmanlarının Vertebral arter diseksiyonu durumuna da neden olabilir. Bu da şiddetli, başta yırtılır gibi bir ağrıya, aynı zamanda boyunda da şiddetli bir ağrıya yol açabilir. Bu duruma da çok nadir rastlansa da bunun devamında ağrı devam eder. Böyle durumlarda da acile mutlaka başvurmak gereklidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat