Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel ilişki geç doğumu tetikler mi?

6,425
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsel ilişki geç doğumu tetikler mi?

Cinsel ilişki geç doğumu tetikleyen bir durum değildir. Aksine, hamileliğin belli dönemlerinde girilen cinsel ilişki özel bazı durumlarda doğumu tetikleyici olabilir. Çünkü erkek sperminin içinde bulunan bazı maddeler rahim ağzında açılmaya neden olup erken doğuma sebebiyet verebilir. Bu yüzden de erken doğum riski taşıyan gebelerin cinsel ilişkiye girmeleri yasaklanabilir. Geç doğum hakkında daha fazla bilgi için UZMANTV'yi izleyin.


Geç doğumun tedavisi

Geç doğumun tedavisi bebeği uygun şartlarda doğurtmaktır. 40. haftası dolmuş, normal gebelik süresi tamamlanmış olan gebelerde ilk önce vajinal muayene yapılır ve rahim ağzının açılıp açılmadığı kontrol edilir. Daha sonra kadının suni sancıya cevap verip vermeyeceği belirlenir ve kadın hastaneye yatırılıp suni sancı ile doğum başlatılır.

Cinsel ilişki doğumun gecikmesine yol açmaz. Hatta hamileliğin belli bir aşamasına gelindikten sonra, cinsel ilişkiye girilmesi bazı özel durumlarda doğumu tetikleyebilir. Erkek sperminin içinde bulunan bazı maddeler rahim ağzında açılmaya yol açar. Bu da doğumu başlatabilir. Bu nedenle henüz 37. haftası tamamlanmamış ve erken doğum riski taşıyan gebelerin cinsel ilişkiye girmeleri yasaklanabilir. 

Hamilelik sırasında cinsel ilişkinin doğumu geciktirmesine yol açacağı fikri yanlıştır. Yapılan kontrollerde cinsel ilişkinin doğumu tetikleyen bir etkisi varsa, 40. haftası dolmuş gebelerde doğumun daha hızlı olması için cinsel ilişki teşvik edilir. Cinsel ilişki kesinlikle geç doğuma sebep olmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat